Zůstane Řecko součástí Eurozóny?

Středa 22. dubna

Evropská centrální banka jako aktuální bod svého programu jednání s nejvyšší mírou priority vedle kvantitativního uvolňování evropské centrální měny euro formou odkupu vládních dluhopisů svých členských zemí nyní řeší ožehavý problém okolo tzv.řeckého dluhu a otázky spojené s vývojem ekonomiky Řecka.

Současný stav vývoje jednání má obrovský význam nebo alespoň podle analytiků jednotlivých světových bank a makléřských společností včetně ratingových agentur na setrvání řeckého státu v eurozóně jako země, která přistoupila k jednotné centrální měně jako národní měně země platící v eurech. Od tohoto kroku se následně odvíjí i do jisté míry osud celého systému tzv. finanční unie zemí platících eurem  s řízenou monetární politikou Evropské centrální banky. Ovšem v současné chvíli má tento ožehavý problém nejen ryze ekonomický charakter, ale i zároveň je celá záležitost velmi silně zpolitizována v návaznosti na celkovou geopolitickou situaci celé Evropy včetně vývoje a vztahů EU a Ruska.

Po vítězství řeckých komunistů v demokratických parlamentních volbách nyní na straně představitelů nejen ECB, ale i  Komise Evropské unie včetně zástupců Evropského parlamentu vzniká velmi silná obava podložená informacemi zpravodajských služeb a bezpečnostních expertů , že stávající vývoj politické, ale i ekonomické situace v této balkánské zemi může vést k odklonu od EU směrem k Ruské federaci a to zprvu v ekonomickém řešení vzniklé dluhové problematiky Řecka až po změnu orientace ve vztahu partnerských smluvních vazeb Řecka k EU či následně dokonce i i NATO.

Na tyto všechny skutečnosti reaguje i vývoj obchodování na FX trhu s eurem. Institucionální investoři zejména pak velké německé a francouzské bankovní domy velmi bedlivě a pečlivě analyzují všechna jednání  řecké strany s představiteli ECB a zejména pak jednání zúčastněných vlád Řecka a Německa, které nese spolu s Francií největší podíl na dluhu Řecka a tudíž Německo je největším věřitelem řeckého dluhu.  Za této  situace, kdy se Řecku podařilo v řádném termínu splatit řádnou splátku svého dluhu v objemu cca 400 milionů EUR má o něco vylepšenou vyjednávací pozici avšak situace státních financí je neustále v pozici, kdy Řecká ekonomika  může sklouznout do systému řízené likvidace formou vyhlášení  státního bankrotu. K odvrácení této situace jsou zapotřebí ovšem další finanční prostředky a o podmínkách jejich poskytnutí ze strany ECB a zejména o restrukturalizaci stávajícího dluhu vůči Německu všechny zainteresované strany jednají.  Ukazuje se, že vůle na obou stranách dospět k dohodě existuje avšak faktor nabídnuté pomoci Ruska směrem k Řecku tato jednání zpomalil a oslabil i vyjednávací podmínky na straně ECB a Německa.

Nicméně skutečnost možného odchodu Řecka z eurozóny jako země platící eurem nadále existuje a možný otřes ekonomiky evropského hospodářského prostoru je otázkou číslo jedna pro jednání evropských orgánů a institucí EU včetně ECB.

Vlastní vývoj EUR, kdy aktuálně dne 22.dubna 2015 zhruba v čase 5:55 CET se v rámci obchodování na FX trhu pohybuje jeho vzájemný poměr vůči USD v kurzu 1,0722 USD za EUR v trendu poklesu své hodnoty vůči americkému dolaru. Podle analytických sdělení lze očekávat v dlouhodobějším investičním horizontu jeho paritní hodnotu s USD. Krátkodobě při nezměněném vývoji situace ohledně řeckého sluhu bude podle analytických zpráv jeho hodnota vůči americkému dolaru oscilovat v rozpětí 1,045 – 1,087 s tendencí převažující hodnoty ve spodní části tohoto rozpětí.