Zvýšené obavy z poptávky po ropě snížily její cenu

Pátek 21. února

Oil and USD FX24

V závěru tohoto osmého obchodního týdne letošního roku 2020 se zvýšila obava investorů ohledně snížení poptávky po ropě ze strany Číny v souvislosti s virovou infekcí Convid-19, která rozhodně není zažehnána, a v posledních dnech stále počet nově nakažených přibývá a to nejen na území pevninské Číny, ale virus se již rozšířil do okolních států a to zejména do Jižní Koreje. Aktuálně tak během evropského pátečního rána dne 21.2.2020 ceny ropy jak lehké americké WTI tak i severomořské ropy Brent na komoditním trhu vykazují obchodní trend medvědího trhu.

Lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) se tak v průběhu pátečního evropského rána dne 21.února 2020, zhruba v čase 7:44 CET pohybovala v rámci komoditního trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 53,38 USD za barel s dosavadním denním poklesem o -0,93 % své předchozí ceny. Evropský protějšek této ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala v rámci komoditního trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 58,70 USD za barel s dosavadním denním oslabením o – 1,03 % své ceny. Těchto cen na komoditním trhu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla ve výši 99,83 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

 

Podle analytiků makléřských společností tak lze zkonstatovat, že obavy investorů ze snížení poptávky tak předčily zájem investorů v době, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) byla v poklesu. Na základě této skutečnosti pak dle základních ekonomických pravidel momentální neplatí tak zvaný inverzní charakter vzájemného vztahu ceny ropy a směnné hodnoty amerického dolaru. Nicméně část finančních stratégů investičních bank namítá, že stávající indexová hodnota USD nad 99 USD bodů dle indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu amerického dolaru s další šesticí hlavních světových měn, je již tak relativně vysoká a tudíž se od ekonomického pravidla inverzního chování nevzdaluje. Směnná hodnota USD dle tohoto indexu DXY totiž jen od začátku roku 2020 tj. za pouhých 8 týdnů narostla o + 3,55 % své bodové hodnoty což je více než za celý loňský rok 2019, kdy roční nárůst byl 3,48 % bodů za posledních 52 týdnů.

 

V samotné Číně, vzrostly v pátek 21.2.2020 a i den předtím  nové případy nákazy koronavirem Covid-19, a to  dokonce i když Peking pokračuje ve snaze omezit jeho rozšiřování tohoto viru, který do značné míry ochromil druhou největší ekonomiku světa. “Myslím, že právě teď je mnoho důvodů k opatrnosti, protože dopad koronaviru na poptávku je stále nejasný,” řekl e-mail analytik Stratforu Greg Priddy. “Pokud to začne vypadat, že dopad bude skromný, mohlo by to ovlivnit rozhodnutí Ruska na zasedání OPEC +, (které bude probíhat ve dnech 5.a 6.3.2020), zda jsou ochotny schválit další snížení,” dodal analytik Priddy. Ruský ministr energetiky Alexander Novak ve čtvrtek dne 20.2.2020 uvedl, že světoví producenti ropy pochopili, že by již nemělo smysl, aby se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenci setkali před jejich shromážděním. Seskupení, známé jako OPEC +, již několik let snižuje dodávky surové ropy na komoditní trh s cílem  podpory růstu cen ropy na globálním komoditním trhu.  V této věci pak mnoho analytiků makléřských společností a finančních expertů na trh s ropou očekává rozšíření nebo prohloubení tohoto omezení výroby surové ropy.